Yemeni Ayakkabı Y003

Yemeni %100 Hakiki Deri Ayakkabı

Daha fazla detay

Yeni ürün

186,00 TL

Ücretsiz kargo !

- +

Karşılaştırmaya ekle

 
Daha fazla bilgi

%100 El İşçiliği

%100 Hakiki Deri

Farklı Renk seçenekleri için yukarıdaki "Mağazaya Soru Sor" bölümünden iletişime geçebilirsiniz.

Siparişinizden itibaren en geç 7-10 gün içerisinde üretilip kargoya verilir.

Ayak yapınızı sipariş notu olarak ( Taraklı, Normal, Zayıf, Çok Zayıf ) şeklinde belirtebilirsiniz.

Normal ayakkabı numaranız ile sipariş verebilirsiniz.

Yemeni tamamen doğal malzemelerden yapılması nedeniyle nasır, ayak kokusu ve diğer hastalıklara neden olmaz.

Teri dışarı atarak ayakların nefes almasını sağlar.

Bu özelliğinden dolayı özellikle doğal ayakkabı giymek isteyenler tarafından tercih edilmektedir.

Tamamen doğal malzemelerle üretilmesi nedeniyle oldukça sağlıklı bir ayakkabı olan yemeninin farklı bölümleri için değişik malzemeler kullanılır.

Taban olarak kullanılan tabaklanmış sığır ve manda derisine “Gön” adı verilir.

Yemeninin yüzünde “Sahtiyan” adı verilen tabaklanmış keçi derisi, iç astarında koyun derisi, Meşin” adı verilen iç tabanında ise sığır veya keçi derisi kullanılır.

Tabaklanmış oğlak derisinden yapılan “Sızı Kayışı”, yemeninin sahtiyan ile meşin kısmını birleştirmeye yarar.

 

TRT HABER / MEHMET ÖZUSLU – AHMET ÖZUSLU

Kilis'te yaşayan yemeni ustası Mehmet Özuslu, 85 yıldır mesleğini aynı heyecanla yapıyor. İlerlemiş yaşına rağmen her gün aksatmadan işini yapan Özuslu, esnafa da örnek oluyor.

Kilis'te yaşayan 85 yıllık yemeni ustası Mehmet Özuslu, ürettiği el emeği göz nuru ürünlerle ekmek parasını kazanıyor. Özuslu, unutulmaya yüz tutmuş mesleğini ayakta tutup gelecek nesillere aktarmanın mücadelesini veriyor.

Hafta içi her gün 20 metrekarelik dükkanına gelen 91 yaşındaki Özuslu, emekli olmasına rağmen ömrünü adadığı mesleğini ilk günkü heyecanla devam ettiriyor.

Mesleğini severek yapan Özuslu, ilerlemiş yaşına rağmen aksatmadan her gün sabah namazı sonrası dükkanını açarak çevresindeki esnafa da örnek oluyor.

Mesleğine 6 yaşında başladı

Özuslu, meslek hayatına 6 yaşında halasının oğlunun yanında çırak olarak başladığını söyledi.

Çıraklık ve kalfalık yaptıktan sonra 38 ay askerlik yaptığını ve dönüşte kendi iş yerini açtığını anlatan Özuslu, yaşı ilerlediği için 25 yıldır da oğluyla birlikte çalıştıklarını belirtti.

Özuslu, 85 yıllık meslek hayatında çok sayıda usta yetiştirdiğini ancak ekonomik kaygılar nedeniyle oğlu dışında hepsinin çeşitli alanlara yöneldiğini söyleyerek, kendisinin mesleğini hiçbir zaman bırakmayı dahi düşünmediğini anlattı.

Mesleğini çok severek yaptığını ve birçok defa ödül aldığını, bunlardan en önemlisinin de Kültür Bakanlığı'nın verdiği teşekkür belgesi olduğunu belirten Özuslu, şöyle konuştu:

"Benim bildiğim usta yetiştirmek lazım ama yetiştiremiyoruz, çocuklarımız heves etmiyor, torunlarımız yapmak istemiyor. Niye? Çünkü zor ve eziyetli bir meslek. İkisi erkek 5 çocuğum ve 14 torunum var ama bir oğlum ve torunum bu mesleği devam ettiriyor. Bizim işte güçle çalışmak lazım. Bunun yanında maddiyat lazım. Eskiden malzemeci bir senelik işlenecek hammaddeyi verirdi. Cumartesi günleri gelir para varsa 3-5 kuruş verirdik, yoksa sonraki haftalara bırakırdık ama şimdi paran yoksa malzeme alamıyorsun. Ben mesleğimi seviyorum, bu işi severek ve sevgi katarak yapmak lazım."

Profesörlere ders verdi

Özuslu, işe gelmediği günler canı sıkıldığını, rahatsız olsa bile çarık yaparak zamanını geçirdiğini vurgulayarak, meslek hayatı boyunca çeşitli kurum ve kuruluşlardan usta öğreticilik yapması için çağırıldığını ancak çoğunu kabul etmediğini anlattı.

Gaziantep Üniversitesi'nde yaklaşık 16 yıl usta öğretici olarak çalıştığını ve bu süreçte her eğitim öğretim döneminde en az 15-16 usta yetiştirdiğini belirten Özuslu, öğrencileri arasında profesörlerin ve doktorların da yer aldığını söyleyerek "Öğrencilerle çok güzel günler yaşadık. Onlar aynı benim evlatlarım gibiydi. Kendilerine bu işi öğrettim. Orada çok güzel günler geçirdim. Şimdi yine gönlüm istiyor o günleri" dedi.

Özuslu'ya göre mesleğinin incelikleri

Meslek hayatı boyunca doğruluktan ve dürüstlükten hiç şaşmadığını ve en iyi malzemeyi kullandığını anlatan Özuslu, iyi bir yemeni (altı kösele, üstü deri hafif ayakkabı) elde etmek için deri seçiminin iyi yapılması, taban yapımında kullanılan manda köselesinin iyice ovalanarak yumuşatılması, ipliğin dayanıklı olması için de bal mumuyla kaplanması ve verilen emeğe sevgi katılması gerektiğini söyledi.

Özuslu'nun yemeni ustası oğlu Ahmet Özuslu da ortaokulu bitirdikten sonra babasının yanında işe başladığını ve mesleği onunla icra etmenin mutluluğunu yaşadığını vurguladı.

Babasının öğütleriyle mesleğini devam ettirdiğinden bahseden Özuslu, "Biz de çocuklarımızı yetiştirdik, inşallah onlar da devam eder de meslek ölmez. Beni üzen gerçekten bu işe gönül verip çalışmak isteyenin olmaması" dedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Yorum yaz

Yemeni Ayakkabı Y003
Yemeni %100 Hakiki Deri Ayakkabı

Yorum yaz

 
Ürün Yorumları(0)

Henüz kullanıcı değerlendirmesi yok. Yorum yapmak için giriş yapınız.

aynı kategoride bulunan diğer 30 ürün:

Karşılaştır 0

Ürün mevcut değiil

Belirtilecek Kargo
0,00 TL Toplam

Ödeme yap