İADE SÜRECİ 

Alıcının ürünü iade etmek istediğinde süreç nasıl işler?

Alıcı ürün iade talebini,  Hesabım > Sipariş Geçmişi ve Detayları > Detaylar bölümünden oluşturabilir.

Alıcı,ürün iade talebini bildirdikten sonra, 3 takvim günü içerisinde , Hesabım > Sipariş Geçmişi ve Detayları > Detaylar > Yeni Mesaj Ekle bölümünden, satıcıya iade kargo bilgilerini göndermelidir. 3 takvim günü geçtiği halde , alıcı ürünü iade etmezse, iade isteği otomatik olarak iptal edilir.

Ürün hasarlı / arızalı / eksik / sipariş ettiği üründen farklı ise iade sürecini nasıl başlatabilirim?

·Kargo paketinde veya üründe gözle görülecek şekilde hasar, darbe, kırık görülmesi durumunda kargo görevlisine hemen ve mutlaka hasar tespit tutanağı düzenlemesini istemelisiniz. Hasarlı kargolar için kargo görevlileri yasal olarak zabıt tutmakla yükümlüdür.

·Kargo görevlisi, zabıt veya tutanak düzenlememesi durumunda ürünü teslim almadan görevliye iade edebilir veya kargo şubesinde işlem yapıyorsanız paketi kontrol ederek teslim alabilirsiniz.

· Hasar tespit belgesini düzenletmemeniz durumunda, üründeki sorunun mağaza veya kargo kaynaklı olduğunu ispatlamanız mümkün olmayacaktır. Bu sebeple mutlaka hasar tespit tutanağı tutturmalısınız.

·Tutanak tutturarak ürünü teslim almadan görevliye kapıda iade ettikten sonra ürünü iade etme hakkınızı kullanabilirsiniz.

İade etme şekilleri nelerdir?

Kubbelicarsi.com’da ürün iade etmenin 3 farklı şekli vardır.

- Ürünü kargo görevlisinden veya kargo şubesinden teslim almadan iade ettim. 
- Ürünü teslim aldıktan sonra satıcı mağazaya göndermek için kargoya verdim. 
- Henüz kargoyu teslim almadım ancak iade sürecini başlatmak istiyorum. 

Tüm iptal/iade/değişim taleplerinizi, Hesabım > Sipariş Geçmişi ve Detayları > Detaylar bölümünden oluşturabilirsiniz.
 

Ürünü iade ettim, ancak iade kargo takip numarasını hatırlayamıyorum. Bu durumda ne yapmalıyım?

Kargo takip numarası, iade etmek istediğiniz ürünü gönderdiğinizi belgeleyen bir numaradır. Kargoda herhangi bir sorun çıkması halinde ürünü iade alacak satıcı mağazanın sorgulama yapabilmesi için gereklidir. İade edilen ürünün takip numarasını unuttuysanız muhakkak kargo firmasıyla iletişime geçip takip numarsını almanız ve iade talep ederken ilgili alana muhakkak girmeniz gerekir.

Misafir kullanıcıyım satın aldığım ürünü nasıl iade edebilirim?

Misafir kullanıcı olarak ürün iptal/iade/değişimi yapamazsınız. Ürün iptal/iade/değişimi yapabilmek için , üye olma zorunluluğu bulunmaktadır.

Satıcı mağaza iade ürün için ek süre talep etti. Bu durumda ne yapmam gerekiyor?

Ürün iade kargo bilgileri satıcı mağazaya iletilmesinin ardından, satıcı mağazanın ürünü teslim alıp iade talebini sonuçlandırması için 3 iş günü + 24 saat süresi vardır. İade ettiğiniz ürünü satıcı mağaza incelemek için zamana ihtiyaç duyması halinde satıcı mağaza sizden ek süre talep edebilir. Sizin ek süreye onay vermeniz ile birlikte, ek süre sonunda talebin sonuçlandırılması gerekmektedir. “Talep edilen bu ek süre iş günü olarak hesaplanmaktadır.

Ürünün paketine zarar verdim, yine de iade yapabilir miyim?

Yürürlükteki mevzuat gereği, ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkansız kılan bir sebebin varlığı, alıcının cayma hakkını kullanmasına engel teşkil etmez. Ancak ürünün değerinin azalması veya iadenin imkansızlaşması, alıcının kusurundan kaynaklanıyorsa ürünün değerini veya değerindeki azalmayı satıcı mağazaya tazmin etmesi gerekir. Bu hallerde, satıcı mağaza uğradığı zararını tazmin edebilmek için ürün değerinin azalmasına karşı alıcı hakkında yasal yollara başvurabilir. Daha detaylı bilgi için Mesafeli Satış Sözleşmesini gör

Satıcı mağaza ürün bilgileri bölümünde "İade Olamaz" diye belirtilmiş. Ürün gerçekten iade edilemez mi?

Satıcı mağaza, ürün bilgisi sayfasında “İade Olmaz” diye yazmış olsa dahi, mevzuattaki tüketici haklarını göz önünde tutarak, satıcı mağaza, alıcının iade talebini almakla yükümlüdür.

Satıcı mağaza ile iade ürün konusunda anlaşmazlık yaşıyoruz, ne yapılması gerekiyor?

Satıcı mağaza ve müşterilerin, kubbelicarsi.com üzerinden yaptığı alışverişlerde her iki tarafın verdiği bilgilerin doğru olduğu kabul edilir. Alışveriş süreci boyunca satıcı mağaza ve müşteri yanlış bir beyan vermesi durumunda, taraflar doğrudan yükümlülüklerini yerine getirmekle sorumludur. kubbelicarsi.com, zamanında yapılmayan bildirimlerden ve yanlış bilgilendirilmeden sorumlu değildir. Müşterinin iade ettiği ürünün zarar verildiği gerekçesiyle satıcı mağaza tarafından kabul edilmemesi halinde, Mesafeli Satış Sözleşmesi hükümleri uygulanacak olup kubbelicarsi.com bu aşamada taraf olmamaya özen gösterecektir. Mesafeli Satış Sözleşmesini gör

Uyuşmazlıkların/Anlaşmasızlıkların Çözümü

Alıcılar, satın aldıkları ürünlerle ilgili şikâyetlerini, ürünlerin tedarikçisi olan satıcı mağazalara kubbelicarsi.com üzerinden iletmek durumundadır. kubbelicarsi.com, bu süreçte, sorunun çözülmesi için mümkün olan tüm desteği sağlayacaktır. Satılan ürüne ait sorumluluk bizzat satıcı mağazaya aittir. Buna rağmen sorunun çözülememesi durumunda alıcılar, satıcı mağazalara karşı haklarını aramak için Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak  başvurularda, değeri 4 bin 570 Türk Lirası’nın altında bulunan uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyetleri, büyükşehir belediyesi statüsünde olan illerde 4 bin 570 Türk Lirası ile 6  bin 860 Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri, büyükşehir belediyesi  statüsünde olmayan illerin merkezlerinde 6 bin 860 Türk Lirası’nın altında bulunan  uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri, büyükşehir belediyesi statüsünde olmayan illere  bağlı ilçelerde 4 bin 570 Türk Lirası ile 6 bin 860 Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri görevli olacak.

Ürün iade talep ettim, talebimi nasıl takip edebilirim?

Eğer üye hesabınızla alışveriş yaptıysanız, Hesabım menüsündeki Sipariş Geçmişi ve Detayları sayfanızdan iade talebinizi takip edebilirsiniz.

Ürün iade başvurusu yaptım, ancak bu başvurumu iptal edebilir miyim?

Eğer ürün iade talebinizi iptal etmek istiyorsanız, Hesabım menüsündeki Sipariş Geçmişi ve Detayları sayfanızdan ilgili ürünle ilgili, “Yeni Mesaj Ekle” bölümünden satıcıya ürün iade talebinizi iptal ettiğinize dair bilgi göndermeniz gerekmektedir.

Ürün iade talebimi iptal ettim ancak tekrar ürün iade için başvuru yapabilir miyim?"

Eğer üye hesabınızla alışveriş yaptıysanız, Hesabım menüsündeki Sipariş Geçmişi ve Detayları sayfasından tekrar ürün iade talebinde bulunabilirsiniz.

Satıcı mağaza iade ürün talebi için en fazla kaç gün ek süre isteyebilir?

İade  ettiğiniz ürünün incelenmesi için zamana ihtiyaç duyulması halinde, satıcı mağaza müşteriden en fazla 30 iş günü ek süre isteyebilir.

ÜRÜN GÖNDERİMİ

İade kargo kodu nedir?

Ürün İadesi ve ürün değişimi için, satıcı mağazaların anlaşmalı olduğu kargo firmasıyla, iade etmek istediğiniz ürünü ücretsiz olarak geri gönderebilirsiniz. Bunun için; “Mağazaya Soru Sor” butonuna basarak satıcı mağazanın kullandığı anlaşmalı kargo firması hesap numarasını isteyebilirsiniz.

Ürün iade edilmesi durumunda satıcı mağazanın kargo adresini nereden bulabilirim?

Bunun için; “Mağazaya Soru Sor” butonuna basarak satıcı mağazanın kargo adresini isteyebilirsiniz.

İade etmek istediğim ürünü nasıl göndermem gerekiyor?

İade ürünü kargoya teslim etmeden önce, iyi bir şekilde paketlediğinizden emin olmalısınız. Balonlu naylon poşet veya köpük gibi koruyucu maddelerle birlikte ürünü uygun bir kutu içine koyarak paketlemek en güvenli kargolama yoludur.

Ürünün geldiği adres ile satıcı mağazanın iade için verdiği adresin farklı olması halinde ne yapmam gerekiyor?

"İade edilecek ürünü, satıcı mağazanın belirttiği iade adresine göndermelisiniz. Ürünün size gönderildiği adres ile iade edilecek adres birbirinden farklı olabilir.

Ürün iade sürecini başlatmak için;

Eğer üye hesabınızla alışveriş yaptıysanız Hesabım menüsündeki Sipariş Geçmişi ve Detayları sayfasından ürün iptal/iade/değişim  bölümüne gerekli bilgileri girin.

· Eğer misafir kullanıcı hesabıyla alışveriş yaptıysanız, ürün iptal/iade/değişim yapabilmek için üye olma zorunluluğu bulunmaktadır.

PARA İADESİ

Para iadesini ne zaman alabilirim?

Bankaların çalışma süreçleri ve uygulamalarına göre para iadenizin, kredi kartınıza veya hesabınıza yansıması ortalama 3 günlük bir süreyi bulabilir. İade edilen ürünün bedeli, hesabınıza artı bakiye olarak yansıyacaktır. Siparişiniz ile birlikte ödemesini yaptıysanız, ürünün kargo ücreti de para iadesiyle birlikte hesabınıza yansıyacaktır. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için bankanızla görüşebilirsiniz.

Para iadesi taksitle mi yapılacak? Kart limitim ne zaman açılır?

Para iadesi toplam tutar olarak yapılır. Yapılan iade tutarı kadar kart limitiniz açılır. Taksitle yapılan ödemelerin iadesi bir seferde toplam tutar kadar yapılır ancak banka çalışma ve uygulama süreçleri nedeniyle taksit yapılan ay kadar muhasebeleştirilebilir. Bu sebeple tüm para iadesinin tek seferde yapılmasına karşılık taksit yapılan ay boyunca hesap ekstrenizde, +,- bakiye olarak görebilirsiniz.

Kredi kartı ile ödeme yaptım, başka bir şekilde para iadesi alabilir miyim?

Kredi kartıyla ödeme yaptıktan sonra siparişinizi iptal etmeniz halinde, para iadesi kredi kartınıza yapılır. Başka bir şekilde para iadesi almanız mümkün değildir. 
 

Taksitli yaptığımın alışverişimin para iadesi neden taksitli yapılıyor?

Para iadesi toplam tutar olarak yapılır. Yapılan para iade tutarı kadar kart limitiniz açılır. Taksitle yapılan ödemelerin para iadesi bir seferde toplam tutar kadar yapılır ancak banka çalışma süreçleri ve uygulamaları nedeniyle taksit yapılan ay kadar muhasebeleştirilebilir. Bu nedenle tüm para iadesinin bir seferde yapılmasına karşılık taksit yapılan ay boyunca hesap ekstrenizde +,- bakiye olarak yansıyacaktır.

CAYMA HAKKI

Cayma hakkı nedir?

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği gereğince, alıcıların mal satışına ilişkin işlemlerde teslimat tarihinden itibaren, hizmet satışına ilişkin işlemlerde satın almanın yapıldığı tarihten itibaren 14 gün içinde cayma haklarını kullanarak herhangi bir sebep göstermeden ve herhangi bir cezai şart ödemeden satın aldıkları ürünleri iade etme hakları vardır.

Cayma hakkımı nasıl kullanabilirim?

Alıcılar, cayma süresi (mal satışına ilişkin işlemlerde teslimat tarihinden itibaren, hizmet satışına ilişkin işlemlerde satın almanın yapıldığı tarihten itibaren 14 gün) içinde kubbelicarsi.com'daki “Hesabım > Sipariş Geçmişi ve Detayları > Detaylar” sayfasından ürün iade talep ederek cayma hakkını kullanabilirler.

Satıcı mağaza, alıcının ürün iade talebini aldıktan sonra 3 iş günü + 24 saat içerisinde, ürünü iade alıp ürün bedelini ve varsa teslim masrafları dahil tüm ödemeleri alıcıya hiçbir masraf yükletmeksizin iade etmekle ve iade kargo ücretini ödemekle yükümlüdür. kubbelicarsi.com Param Güvende Sistemine göre ürün bedeli mağazaya aktarılmış olsa bile cayma hakkı sebebiyle alıcı, ürünü iade edip parasını geri alma hakkına sahiptir.

Cayma hakkının mümkün olmadığı ürünler hangileridir?

Alıcının, 14 gün içinde satıcı mağazaya ürün iade talebinde bulunduğu halde iadesi mümkün olmayan ürünler aşağıdaki gibidir:

· Alıcının isteğiyle şahsa özel olarak üretilen, ürünün üzerinde değişiklik veya ilave yapılarak şahsa özel hale getirilen ürünler,

·Niteliği itibarıyla geri gönderilmeye uygun olmayan ürünler (İç çamaşırı, mayo, kozmetik gibi hijyenik durumu hassas olan ürünleri iade edebilmek için, ürün paketinin açılmamış ve denenmemiş olmasıdır.)

·Alıcı tarafından açılmış olan ses veya görüntü kayıtları (DVD, CD ve Kaset vb.), basılı ürünler (Kitap, dergi vb.), yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemeleri,

·Çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler,

·Fiyatı borsa veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda belirlenen ürünler (Külçe, Ziynet Altın ve Gümüş kategorisindeki tüm ürünler vb.)

·Tatil kategorisinden satın alınan otel, yurt içi/yurt dışı turlar, gezi ve uçak bileti gibi ürün ve hizmetler. Bu ürünlerin ve hizmetlerin iptal/iadesi, satıcı acente uygulaması doğrultusunda yapılır.)

Cayma hakkı sürecinde ürün iade kargo ücreti kime aittir?

Cayma hakkı kapsamında ürün iadelerinde, ürün iade kargo ücreti satıcı mağazalara aittir. Alıcılar, ürünleri kişisel nedenlerle iade etseler dahi kargo ücreti ödemeden ürünleri iade etme hakları vardır. Bunun yanında, ilgili satıcı mağazanın anlaşmalı olduğu kargo şirketiyle gönderilmeyen kargoların bedelini müşteri öder.

Satıcı mağazanın ön bilgilendirmede iade için herhangi bir anlaşmalı kargo şirketini belirtmediği durumlarda, satıcı mağaza müşteriden ürün iade kargo masrafına ilişkin herhangi bir bedel talep edemez. Ürün iade için ön bilgilendirmede belirtilen anlaşmalı kargo şirketinin müşterinin bulunduğu yerde şubesinin olmaması halinde satıcı mağaza, hiçbir masraf talep etmeden iade edilmek istenen ürünün müşteriden alınmasını sağlar.

Ürünün zarar görmesi halinde alıcı, cayma hakkını kullanıp ürünü iade edebilir mi?

Mevzuat gereği, cayma süresi (mal satışına ilişkin işlemlerde teslimat tarihinden itibaren, hizmet satışına ilişkin işlemlerde satın almanın yapıldığı tarihten itibaren 14 gün) içinde alıcı ürünü, işleyişine, teknik özelliklerine ve kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullandığı takdirde meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir. Bunun dışındaki kullanımdan dolayı oluşacak bozulmalardan alıcı sorumludur ve bu durumda mağaza iadeyi onaylamayabilir.

Mesafeli Satış Sözleşmesini Gör

Satın aldığım ürünü kullansam dahi iade edebilir miyim?

Ürünün ambalajının açılması, denenmesi, mutat kullanımı, yani ürünün alışılageldiği gibi kullanılması Cayma Hakkını ortadan kaldırmaz. Satıcı mağaza, cayma süresi içinde ürünü alıcıya teslim etmişse alıcı, ürünü ancak olağan bir gözden geçirmenin gerektirdiği ölçüde kullanabilir. Aksi takdirde alıcı Cayma Hakkını kullanamaz.

Elektronik ürünlerde Cayma Hakkı ve Ürün iadesi nasıl yapılabilir?

·Elektronik ürünlerin "Cayma Hakkı" dahilinde iade alınabilmesi için satın alınan ürünün, orijinal kutusuna zarar verilmemiş olması, faturasının ve tüm tamamlayıcı aksesuarlarının ürünle birlikte iade edilmesi gerekir. Bunların gönderilmemesi halinde iade talebi reddedilecektir.

·Kurulumu servis tarafından yapılması gereken ürünler için ilgili servis haricinde ürünün kutusunun açılması veya kurulumunun servis haricinde yapılması durumunda ürün iade alınmaz.

·Satın alınan cep telefonuna Sim kart takılması, WiFi ile network bağlantı kurulması durumunda cep telefonu 2’nci el statüsüne geçer. İlgili mevzuat gereği Cayma Hakkı kapsamında "ürünün satılabilir özelliğinin kaybolmaması"" gerekmektedir. Bu sebeple de Sim kart takılan veya WiFi ile bağlantı kurulan cep telefonları Cayma Hakkı kapsamında iade alınamamaktadır. Kusurlu vs. ürün olması halinde satıcı mağaza ile irtibata geçilmelidir. Satıcı mağaza, teknik servis raporu talep edebilir.

·Cayma Hakkı dışında kalan 6 ila 14 ay arasındaki iade talepleri için, elektronik ürünün teknik servise gitmesi ve servis tarafından iade kararı verilmesi gerekir.


Karşılaştır 0

Ürün mevcut değiil

Belirtilecek Kargo
0,00 TL Toplam

Ödeme yap